Intel zaprezentuje procesory Core Ultra "Lunar Lake" już 3 września

Intel prezentuje nową serię procesorów Core Ultra dla laptopów

Intel oficjalnie ogłosił datę premiery swojej nowej generacji procesorów Core Ultra, dedykowanych laptopom. Już 3 września odbędzie się specjalne wydarzenie, podczas którego producent przedstawi serię układów o kodowej nazwie Lunar Lake. Premiera zbiega się z targami IFA, co dodatkowo podnosi jej rangę. Nowa linia układów jest efektem blisko rocznej pracy nad przełomową technologią, której celem jest wyznaczenie nowych standardów efektywności energetycznej oraz wydajności w sektorze laptopów.

Przełomowa architektura Lunar Lake – dedykacja dla urządzeń mobilnych

Lunar Lake wyróżnia się na tle wcześniejszych serii Intela tym, że została zaprojektowana od podstaw z myślą o ultrabookach i innych niskonapięciowych urządzeniach mobilnych. Dotychczas Intel optymalizował swoje uniwersalne architektury (np. Meteor Lake) do zastosowań mobilnych, jednak teraz firma zdecydowała się na stworzenie rozwiązania dedykowanego wyłącznie temu segmentowi. To oznacza radykalną zmianę priorytetów – od maksymalnej wydajności w komputerach stacjonarnych na korzyść wyważonej efektywności energetycznej w komputerach przenośnych. Producent wierzy, że nowe układy pozwolą mu odzyskać pozycję lidera wśród energooszczędnych jednostek do laptopów.

Podczas czerwcowych targów Computex firma zaprezentowała szczegóły architektury Lunar Lake oraz wstępną wersję tych układów. Pokazano m.in. zmodyfikowane rdzenie procesora – Lion Cove jako główne rdzenie wydajnościowe (P-core), a także Skymont używane w ramach energooszczędnych rdzeni (E-core). Dodatkowo, procesory Lunar Lake będą wyposażone w nową generację układów graficznych Xe2 oraz 4. generację procesora neuronalnego (NPU 4).

Nowoczesne rozwiązania technologiczne

Jedną z ciekawszych zmian w Lunar Lake jest użycie pamięci LPDDR5X, która zostanie zintegrowana w pakiecie procesora. To pierwsze tego rodzaju rozwiązanie w wysokowydajnych procesorach z serii Core, co powinno znacząco poprawić wydajność energetyczną urządzeń mobilnych. Dodatkowo, nowe procesory wykorzystują technologię chipletów, a same rdzenie przetwarzające są wytwarzane w procesie litograficznym TSMC – konkretnie N3B oraz N6. Intel dostarcza natomiast rozwiązanie opakowaniowe Foveros, umożliwiające skomplikowane połączenia między komponentami. Co ciekawe, amerykański gigant tym razem nie produkuje aktywnego układu krzemowego osobiście, co stanowi swego rodzaju przełom w jego strategii produkcyjnej.

Procesory Lunar Lake znajdą swoje zastosowanie w urządzeniach z segmentu LP (low-power) mobile, pozostawiając bardziej zaawansowane modele, jak Arrow Lake, dla segmentu HP (high-performance). Warto zauważyć, że dzięki optymalizacji procesu produkcji producentowi udało się zmniejszyć liczbę aktywnych modułów (tzw. aktywnych kafli) do dwóch, co dodatkowo obniża zużycie energii.

Czy rzeczywiście „premiera”?

Pomimo oficjalnego ogłoszenia daty wydarzenia na 3 września, Intel nie podaje szczegółowych informacji o dostępności nowych procesorów w sprzedaży detalicznej. Jest możliwe, że debiut będzie miał charakter „miękkiego launchu” – skupionego głównie na przekazaniu szczegółów technicznych oraz pokazie produktu, a właściwa sprzedaż ruszy w nieco późniejszym terminie. Dla porównania, wcześniejsza premiera Meteor Lake miała miejsce w dzień roboczy późniejszego tygodnia, co może sugerować podobną strategię w przypadku Lunar Lake.

Kluczowe różnice w stosunku do poprzednich generacji

Procesory z serii Lunar Lake przynoszą znaczące zmiany względem swoich poprzedników, co widać na poniższym porównaniu architektur